Sajnos manapság egyre ritkábban lehet hozzájutni az igazi tanyasi tyúkhoz, pedig pótolhatalan, felejthetetlen ízt ad. Nagyszüleim nem hagytak volna ki egyetlen hetet sem nélküle
Hozzávalók
- 1 tyúk
- 3 nagyobb sárgarépa
- 3 nagyobb petrezselyemgyökér
- 1 zellergumó
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 fél karalábé
- 1 nagyobb burgonya
- 1 káposztalevél
- só
- egész feketebors
- lestyán, vagy sáfrány
- tészta
Elkészítése
A tyúkot szétbontjuk, és hideg vízzel felrakjuk főni. Közben a zöldségeket megtisztítjuk, és hozzáadjuk a félig megfőtt a tyúkhoz. A sáfrány még emeli a fenséges ízt és a színét is. Pótolhatjuk lestyánnal is, ha nem jutunk hozzá a sáfrányhoz. Fűszerezzük, időnként kóstolgatjuk, hogy számunkra megfelelő ízű legyen. Mindig gyenge tűzön, lassan főve, gyöngyözve főzzük.
Mikor megfőtt a tyúk, a levesből kiszedjük a zöldségekkel együtt, és a levet leszűrjük.
Kb. fél liter levesben főzzünk tésztát,—csigatészta, cérnametélt stb– és a forró levesben tálaljuk.
Pár szó a sáfrányról
Spanyolországban a padlát, az arab országokban a pilátot, Olaszország egyes részein a rizottót, Franciaországban a marseillel hallevest ízesilik vele. Indiában nagyon közkedvelt, szinte minden hagyományos ételben használják. Remek a húslevesbe, csodás sárga színűre festi azt. Kagylók, halak, szószok, mártások remek tűszere. Íze kesernyés mégis néhány sütemény ízesítésére is ezt használják. Mindig csak nagyon keveset tegyünk az ételbe, és lehetőleg ne őrölt sáfrányt, hanem egész szálakat vásároljunk.
Jó étvágyat