Házi paprikalekvárunk, amelyet most elkészítünk úgy, hogy tartósítószer és adalékanyagok nélkül is évekig eláll, még egy panellakás előszoba szekrényében is, és a konyhát se kell miatta újra festeni.
Hozzávalók:
- 2 kg kápia paprika
- paradicsom- vagy piros kaliforniai paprika,
- 1 csípős paprika,
- 1 citrom,
- 3 evőkanál ecet,
- 10 dkg cukor,
- 2 teáskanál pektin
Elkészítés
A paprikalekvárt sajtokhoz, pástétomokhoz, grill ételekhez, szendvicsekhez ajánlják fogyasztani, de szerintem tésztákhoz, túrós dolgokhoz is jó, na és pörkölt alapnak is.
Hozzávalók: 2 kg kápia, paradicsom- vagy piros kaliforniai paprika, 1 csípős paprika, 1 citrom, 3 evőkanál ecet, 10 dkg cukor, 2 teáskanál pektin.
Nálam az egy csípős paprika helyett 3-4 saját termesztésű cseresznye paprika került bele, 5-6 gerezd fokhagyma és másfél-két közepes fej vöröshagyma aprítva, valamint egy kisadag őrölt bors. A citrom pedig nyugodtan helyettesíthető citromsavval is, amelyből elég bele egy fél kávéskanálnyi. De képeim tanúsága szerint készítettük padlizsánnal vegyítve is.
A paprikalekvárhoz először meg kell sütnünk a megmosott paprikát. A paprikákat – a csípőset is – sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd jó forró sütőbe toljuk. 180 fok Celsiuson 30-35 perc alatt megsütjük. A sült paprikát vegyük ki a sütőből, és amikor már meg tudjuk fogni – kicsit kihűlt –, akkor a héját húzzuk le, a csumáját szedjük ki, és a paprikahúst tegyük egy lábasba. Kézi mixerrel pürésítsük. Ha valaki szeret bíbelődni, akkor nyugodtan elkészítheti erősnek mondjuk csak cseresznye és/vagy cicapöcse paprikából is, én ezt azért nem tettem meg, mert ehhez türelmetlen vagyok, hogy ennyi kis paprikát megnyúzzak :D.
A pürét tegyük fel főni, de lassan, folyamatosan kevergetve főzzük, sózzuk meg, öntsünk bele citromlevet, egy kevéske ecetet (pl. alma ecetet, fehér borecetet). A cukrot egy kis edényben keverjük el a pektinnel – mely egy természetes zselésítő anyag –, majd adjuk a paprikaszószhoz, be fogja sűríteni. Alaposan kevergessük el, forraljuk ki. Itt mehet bele az aprított hagyma és a bors is.
A forró lekvárunkat egy ujjnyi légpárnát hagyva töltsük tiszta üvegbe, majd forró vízből (annyira melegből, amit a kezünk elbír) kivett lapkákkal (kupak) zárjuk le. Innentől már vákuumoztuk is. Ha a megszokásoktól nem tudunk elszakadni, akkor akár egy 5 percre fejre is állíthatjuk, de ez felesleges. Egy laza hőkezelés és már biztosítottuk is neki tisztán, vegyszermentesen az éveket… már ha valakinél megmarad addig…
Vörös Tamás receptje