Hozzávalók
- a tésztához:
- 50 dkg liszt
- 3 -4 dl. langyos tej
- 5 dkg élesztő❗
- 1 kk. cukor
- só ízlés szerint
- 1,25 dl étolaj
- 1 tojás a lekenéshez
- A tésztájába nem kell tojás. (Nekem igényelt még a tészta kevés olajat most, hogy a tészta kezelhetőbbé váljon.Talán a liszt miatt alakult most így.)
- olaj vagy olvasztott vaj v.olvasztott zsír a rétegek lekenéséhez
- Töltelék hozzávalói ,amit használtam : (Ezek az alapanyagok voltak itthon,
az egyik képen láthatóak is) - kisebb darabokra vágott „hamis téliszalámi „,sajtos- és natur selyemsonka
- reszelt trappista sajt ,Lidl-is, kétféle ízesítésű tejszínes krémsajt ,Pirosarany.
- A töltelék alapanyagai,opcionálisak. Határtalan a lehetőségek „tárháza. „Jól áll neki” a pritamin paprika ,lilahagyma is. (Egyszer még gyros ízesítéssel is elkészítettem, fűszeres sült hússal, gyros ízesítésű tejföllel)
ELKÉSZÍTÉS:
Kb.1,5 dl.langyos tejben, 1 kk.cukorral, felfuttatjuk az élesztőt. Az átszitált lisztet, összekeverjük a sóval. Ha felfutott az élesztőnk,hozzáöntjük a liszthez ,az olajjal együtt. Összegyúrjuk, dagasztjuk. Lisztezett felületre borítjuk a tésztát és a kezünkkel kör alakúra igazgatjuk. A széleit bevagdossuk, 6 körcikkre ,vagy ,ahogy sikerül ,akár 7 -re is.( fotó szerint) A kör közepét ,bekenjük a választott zsiradékkal, erre tesszük a töltelék alapanyagait. Az én esetemben ,a következőképpen : -vékonyan leolajoztam a tésztát. -a kezemmel rákentem egy réteg sajtkrémet -erre jött az egyik fajta szalámi -néhány pötty Pirosarany -majd reszelt sajt.
Erre ráhajtjuk az egyik körcikket . Addig nyújtjuk, míg be nem fedi a rápakolt dolgokat. Ezt a felületet is leolajozzuk és megismételjük az előző módon a műveletet. Én erre a rétegre ,másik sajtkrémet,felvágottat tettem. Ezt a réteget a már felhajtott tésztával SZEMBEN LÉVŐVEL borítjuk be . Így haladunk tovább. Az utolsó előtti réteget, ne pakoljuk meg annyira, mint a többit. Az utolsó tésztadarabbal , szépen beborítjuk a cipó formájú sós kalácsunkat. Sütőpapírral bélelt sütőlemezen eligazgatjuk, kicsit szorosabbá nyomkodjuk a rétegeket, megformázgatjuk.Be lehet pengével vagdosni. A végén, felvert tojással lekenjük.
180 fokon ,alsó-felső állásban ,kb.45 perc alatt szép ,aranybarnára sütjük. Az 1.fotót ,ma hajnalban készítettem, miután már egy éjszakát eltöltött a kalács a hűtőben. Ezután bepakoltam néhány darabot egy dobozba a párocskámnak.🙂 Változatossá tehető a gyerekek tízóraia is. Többen, akik még nem készítették ezt a fajta százrétű kalácsot, bonyolultnak tartják ,pedig a legegyszerűbb pogácsa készítésénél is sokszor gyorsabban elkészíthető.
Tegnap gyökérkenyeret akartam sütni…. Mindig hallgatom a Petőfi rádiót reggel. Felhangzott az „élj maradéktalanul” reklám. Ekkor,beugrott ,hogy nálunk is vannak „maradékok”,amikből lehet készíteni „útravalót ” a páromnak. Így a kenyérsütést elhalasztottam mára. A Borbás Marcsi féle százrétű kalácsot többféle ízben kipróbáltam. Megsütöttem kakaósan,mákosan , gesztenyésen. Később,láttam egy felvidéki asszonytól, egy másik, édes százrétű kalácsot sütni ,vaniliás-cukros vajjal készítve .Elkészítettem akkor én is ,ahogy lakodalmakkor szokták sütni ,a felvidékiek. Zseniális,hogy ezt a tésztát nem kell keleszteni A dagasztás alatt is dolgozik a tészta.( de még ,hogy!🙂)
Gondoltam,kipróbálok, kitalálok egy sós változatot. Ugyanúgy kör alakúra kell nyújtani a tésztát, bevágni a széleinél ,középre hajtogatni, mint az addig sütött édesknél. A tészta állaga olyan szuper, nyújtófa nélkül alakította ki a körformát a felvidéki asszony is , én is. Gyorsan kész van, nagyon könnyű és nagyon jó, a tésztával dolgozni. Már posztoltam, más összetevőkkel. Többen elkészítették és nagy örömömre fotókat is küldtek róla. Ezért érdemes ezt a „receptes posztolósdit” csinálni. Nekem jó érzés ,ha visszajeleznek és elégedettek a csoporttársaim a recepttel.,
Zsuzsanna Bárdi receptje