„Minél több kását eszel, annál egészségesebb leszel.” tartja a közismert népi mondás, és valóban, ez a bölcsesség igazán helytálló. Nem hiába tanácsolják a gyermekorvosok is, hogy a kisgyermekek étrendjébe, már a hetedik hónaptól kerüljenek bele a tápláló gabonafélék.
Gyermekkorodból emlékszel a rizses-tejes kására? Olyan finomat egy mesterszakács se tud főzni! Minden gabonafélének megvan a maga trükkje, amivel a legfinomabb kása készíthető belőle. Némelyeket be kell áztatni előző este, másokat csak néhány percig szabad főzni. Ez alkalommal ezekről az apró titkokról, trükkökről rántjuk le a leplet, most tehát te is megismerheted a kásakészítés csínját-bínját.
Az ízletes kása készítésének trükkjei
1. A puha és szaftos tejes rizskását a következőképpen kell elkészíteni: tegyünk fel főni egy liter tejet, miután felforrt, adjuk hozzá a sót, cukrot ízlés szerint, majd az egy pohárnyi előzőleg átmosott nagy szemű rizst. Főzzük két-három percig, majd vegyük le a tűzről és takarjuk be konyharuhával. Körülbelül fél óra elteltével a kása kész, lehet tálalni.
2. A hajdinát előző este beáztathatjuk, ez esetben reggel szűrjük le, mossuk át és új vízben feltéve forraljuk fel. A hajdinakása eredeti receptje szerint nincs szükség az előző esti beáztatásra, viszont ez esetben a hajdina-víz arány 1:2 kell legyen, és felforralás után a tűzről levéve körülbelül 15 percig letakarva kell hagyni, hogy megdagadjon.
3. A zabpehely még finomabb és puhább lesz, ha előző este készítjük el és ezt csak másnap reggel fogyasztjuk. Nyolc evőkanálnyi zabpehelyhez egy liter tej szükséges, melyet felforralunk, beletesszük a zabpelyhet és a tűzről levéve alaposan lefedünk. Másnap reggel csak felmelegítjük, és már fogyaszthatjuk is a finom zabkását.
4. Téves az a felfogás, hogy a tejbegrízt úgy kell készíteni, hogy a már forrásban lévő tejbe tesszük bele a búzadarát. Sokkal finomabb és teljesen csomómentes lesz akkor, ha a négy evőkanál búzadarát elkeverjük egy liter tejben, majd feltesszük forralni. 2 perccel a felforrás után a lábast levesszük a tűzről, rátesszük a fedőt és hagyjuk dagadni 20 percig.
5. A kukoricakása talán az egyetlen a mostani listánkon, amit hosszabb ideig kell főzni, egészen pontosan 30 percig. egy pohárnyi kukoricadarához 2,5 pohár víz kell, a kukoricadarát feltétlenül a forrásban lévő vízbe öntsük. Sokan készítik a kukoricakását a sütőben: az átmosott kukoricadarához öntjük a felforralt vizet, ízlés szerint sózzuk, cukrozzuk, hozzáadhatunk mazsolát is, majd lefedve betesszük a 180 fokra előmelegített sütőbe. 40 percen át hagyjuk a sütőben, ezután kivesszük, összekeverjük, majd újabb 10 percre visszatesszük.
A kásakészítésre is igaz, hogy „ahány ház, annyi szokás”, nemde? Oszd meg te is a saját trükkjeidet a kommentrovatban, nem csak nekünk, hanem az olvasóknak is tartalmazhat új információkat. És persze ne feledd megosztani ezt a cikket barátaiddal, ismerőseiddel!