Hosszú ideig eltartható, így ünnepek előtt is meg lehet sütni, nagyon finom, megéri kipróbálni!
Hozzávalók
- Tészta
- (3 rúdhoz)
- 40 (+1-2 deka) dkg liszt,
- 12 dkg vaj,
- 8 dkg sertészsír,
- 40 gramm porcukor,
- 8-10 gramm élesztő,
- szűk deci tej,
- 2 tojás sárgája,
- 1-2 csipet só.
- 400 gramm mák,
- 180 gramm cukor,
- 2-3 e.k méz,
- 1 (bourbon) vanília cukor,
- 1 nagyobb citrom és
- 1-2 narancs héja,
- 8 gramm fahéj,
- szerecsendió,
- opcionalisan aszaltszilva vagy kandirozott narancs,
- pár szegfűszeg teatojásba zárva (a vízbe)
- Kb 2-2.2 dl víz
- Kenéshez: egy nagyobb tojás sárgája és fehérje
Elkészítés
Egy tálba kimérjük a lisztet, a vajat, a zsírt, a porcukrot, valamint a sót. Ebben a tálban morzsoljuk össze az összetevőket. Egy másik edénybe belemérjük az élesztőt, a tejet, és a tojássárgákat. Ebben az edényben keverjük simára az összetevőket. A lisztes keverékhez öntsük hozzá a tejes keveréket, és gyúrjuk simára a tésztát. Ha igényli, picike liszt mehet hozzá. Ügyeljünk, hogy ne gyúrjuk túl a tésztát. Amint egynemű lesz, eldolgoztuk benne az összetevőket, fejezzük be a dagasztást!
Ha simára elgyúrtuk a tésztát, 250 g-os darabokra osztjuk, gömbölyítjük, majd fóliával letakarva egy órára tegyük a hűtőbe pihenni őket. Míg a tészta pihen, elkészítjük a tölteléket. Egy tálba kimérjük a mákot fahéjat, vaníliás cukrot, a citromhéjat, és a kandírozott (opcionális) ízesítőanyagokat. Lazán összekeverjük őket. Egy lábasban a vizet felforraljuk a cukorral, mézzel, (szegfűszeggel), majd ezzel leforrázzuk a mákos keveréket, és egy fakanállal teljesen egyneműre keverjük az így kapott tölteléket, (ne egyszerre adjuk hozza az egész cukros vizet, nehogy túl vizes legyen a töltelék.) majd fóliával letakarva hideg helyre tesszük. Ha kihűltek a tészták, 21 X 28 cm-es téglalapokra nyújtjuk őket. Fontos, hogy a tészták vastagsága egyenletes legyen!
Ezután a Töltelékeket is kb. 250 g-os darabokra osztjuk (az enyém kicsit több lett, kb 270 gramm) és rásimitjuk a tésztára. A tészta két oldalát hajtsuk fel a töltelékre, és nyomkodjuk le a töltelék szintjének magasságába. Ugyanezt a műveletet végezzük ez a tészta hosszabbik oldalainak egyikén is, majd innen tekerjük fel a bejglit szép szorosan.
Tegyük sütőpapírral bélelt tepsire, majd tojássárgájával kenjük meg a bejgliket. Ezután tegyük a bejgliket hűvös helyre száradni! ( kb 1 ora) Ha a tojássárgája megszáradt a bejgliken, kenjük le őket vékonyan tojásfehérjével is. Tegyük a bejgliket hűvös helyre, és várjuk meg, míg teljesen megszáradnak! (Minimum 2 ora) (Az a legjobb ha este készítjük, es egész éjjel hideg helyen hagyjuk.)
Reggel (vagy száradas utan) hurkapalcikaval megszurkáljuk es mehet a sutobe. 15 percig sütjük őket 200 C-on, majd a 15. perc után vegyük vissza a sütőt 185 C-ra, és további 15-17 percig süssük. Így összesen kb. 30-32 perc alatt a bejglik készre sülnek légkeverés nélküli sütőben. Jó étvagyat hozzá 🙂 Ha kivettük őket a sütőből, óvatosan összetoljuk a bejgliket, és késsel, vagy valamilyen lapos eszközzel egyenesre nyomjuk végeiket, és oldalaikat. Mikor a bejglik már nem forrók, de még langyosak, szorosan fóliázzuk be őket egyenként. Így egy nap elteltével tökéletesen eloszlik bennük a nedvesség. Folpackba kell csomagolni a kész bejgliket, és hűvös helyre tenni. Hetekig elállnak! 😉 Egy nap elteltével már szeleteljük a bejgliket, és kínálhatjuk őket.
Kata Gódor receptje
—Ezt meg kell csinálnom