Szilveszterre készülvén, egy régi bevált receptemmel üdvözlök minden kedves tagot, egy igazán finom borkorcsolyát hoztam. (Bár az év bármelyik időszakában megéri a fáradtságot). Mivel ez hajtogatott leveles tészta, időigényes egy kicsit, bár egyáltalán nem ördöngös.
Hozzávalók
- a kolbászos párnácskákhoz (28 db):
Tészta: - 50 dkg liszt,
- 30 dkg vaj,
- kb 2,5 dl tej,
- 2 dkg élesztő,
- 2 tojás sárgája,
- kb 3 csapott tk só,
- 1 csapott tk cukor
A kolbászkrémhez: - 10-15 dkg száraz füstölt kolbász (pl. Gyulai),
- 1-2 ek tejföl és
- kevés mustár
A kenéshez - egy tojássárgája
- egy teáskanál tejjel vagy tejföllel elkeverve, illetve kb
- 5 dkg reszelt sajt a tetejére
Elkészítés
A tészta hozzávalóiból elveszünk a vajas részhez 25 dkg vajat és 5 dkg liszttel eldolgozzuk, téglalap formára igazítjuk és hűvös helyre tesszük.
A maradék hozzávalókból elkészítjük a tésztát, azaz a maradék 45 dkg lisztben elmorzsoljuk a maradék 5 dkg vajat, illetve hozzáadjuk a többi hozzávalót. Az élesztőt hideg tejben elkeverem a kevés cukorral, nem futtatom fel. Hogy jobban beosszuk az időnket, a tésztát már előző este el lehet készíteni, ebben az esetben sem futtatom fel az élesztőt, csak elkeverem a hideg tejben a kevés cukorral. Így gyúrom össze a tésztát, dagasztom és kerek cipóvá formázom.
Nem túl lágy, jól formázható tészta a végeredmény. A tésztát folpackba csomagolva a hűtőbe teszem éjszakára. Ha a sütés napján készítjük a tésztát, akkor kelesztés nélkül kinyújtjuk lisztezett felületen és rátesszük a vajas téglalapot.
A tésztát minden oldalról ráhajtogatjuk, azaz beburkoljuk és nyújtófával ellapítjuk, majd kinyújtjuk. Ezt követően hajtogatjuk a tésztát, először egyszerű majd kettős hajtogatás következik. Hajtogatás közben a felesleges lisztet söpörjük le a tésztáról. Az összehajtott tésztát fóliával letakarom és hűtőszekrénybe teszem min 30 percre, max 1 órára.
A hajtogatást még kétszer megismétlem, és minden hajtogatás után a hűtőben pihentetem a tésztát. A pihenőidő alatt elkészítjük a kolbászkrémet: a kolbászt kis lyukú reszelőn lereszelem, a tejföllel krémmé alakítom, a mustárral pedig ízesítem. Az utolsó pihenőidő után a tésztát kinyújtom kb 42 x 37 cm téglalappá. Ha kell késsel igazítsuk a tésztát, hogy szabályos téglalap legyen.
Derelyevágóval jelöljünk (ne vágjuk át a tésztát) 5 x 5 cm kockákat a tésztán, függőlegesen páros oszlopokat kell kapnunk. A tészta jobb oldalán minden kocka közepére teszünk egy kis kolbászkrémet. A tészta bal oldalán lévő kockák közepét pedig x alakban bevágjuk (a képen látható módon). Az üres tésztaoldalt óvatos mozdulattal ráhajtjuk a kolbászos oldalra, lehetőleg úgy hogy minden kolbásztöltelék fölé kerüljön a bevágás. A töltelékek körül finoman lenyomkodjuk a tésztát és elkezdhetjük felkockázni. (Lehet kör alakú pogácsa szaggatóval is szaggatni, de akkor sok tészta megmaradna, ami hulladék lenne, a kocka viszont pofásabb).
Sütőpapírral bélelt nagyméretű tepsibe fektetjük a kockákat, lekenjük őket szép sorban, sózzuk egy kicsit és kevés reszelt sajtot szórunk rá. Kb 15 percig hagyjuk pihenni a tésztát, és forró, előmelegített 200 fokos sütőbe tesszük, kb 20 perc alatt készre sül. Nekem ez 2 tepsibe fért el, tehát a második tepsit hűvös helyre teszem, amíg az első tepsi sül, hogy ne keljen túl. Fontos hogy a sütő forró legyen, különben csak kelesztenénk a tésztát és szépen eldőlnének. A téglalap igazításánál levágott tésztaszéleket is süssük meg, ugyanis leveles sajtos rúd lesz belőle. Talán mindent leírtam, így visszanézve, elég hosszú lett, remélem ezzel nem riasztok el senkit e finomság elkészítésétől. Így kívánok Mindenkinek Boldog Új Esztendőt!
előkészület
Penczné Sali Krisztina receptje