Egy jellegzetes erdélyi specialitás, a Székelyföld nemzeti süteménye!
Hozzávalók
- 1 kg liszt
- 2 dkg élesztő
- 1 kockacukor
- fél l langyos tej
- 4 kanál porcukror
- 1 teljes kávéskanál só
- 2 egész tojás
- 10 dkg vaj
- 10 dkg zsír
Elkészítése
1 kg liszthez kovászt készítünk: 2 dkg élesztőt 1 kockacukorral kevés langyos tejben felfuttatunk. Ha megkelt fél l langyos tejhez veszünk 4 kanál porcukrot, 1 teljes kávéskanál sót, 2 egész tojást, 10 dkg vajat és 10 dkg zsírt. A kalácstésztánál valamivel keményebbre dagasztjuk.
Meglisztezve, letakarva kelni hagyjuk, de nem túl lágyra. Nyújtótáblán 1 és fél méter hosszú, ujjnyi vastagságú csíkot sodrunk a tésztából, azután a kürtőskalács formára feltekerjük oly képpen, hogy azt teljesen elfedje, kissé meglapítjuk, majd parázs felett sütjük.
Állandóan forgatva vajjal vagy zsírral locsoljuk, tojással bekenjük és megszórjuk forrázott, darált mandulával vagy dióval.
Lehet sütőben is készíteni, ha van hozzávaló formánk ; a formának a tormareszelőnél hosszabbnak és vastagabbnak kell lennie. A formát megkenjük vajjal vagy zsírral, az ujjnyi vastag szeleteket laposra nyomkodjuk és a formára rakjuk. Jól rányomjuk, zsírral vagy vajjal megkenjük, sütőbe tesszük és még párszor meglocsoljuk, tojással megkenjük és cukros mandulával beszórva, pirosra sütjük. Már többször is megcsináltam nagyon finom lett, izlett a családnak.
Kapható már kürtőskalács forma.
Tipp:
Egyszerűbb, ha sörösdobozt tekertek alufóliába, majd arra tekeritek a tésztát, majd hempergetitek vaníliás cukorba a rudakat, állítva lehet sütni, nálunk nagyon bevált!
Egy kis múlt:
A kürtőskalács eredetéről több hiedelem és monda járja a világot. Természetesen mi azt valljuk magunkénak, amelyik hozzánk a legközelebb áll. Ez a tatár-járáshoz kötődik: „A tatár seregek közeledtére a kezdeti ellenállások után, Székelyföld lakossága jobbnak látta elmenekülni.Voltak akik a hegyekbe menekültek, mások pedig a Budvár és a Rez barlangjaiban leltek menedéket. A tatárok pedig, hogy sem megtámadni, sem kicsalogatni nem tudták a biztos és megközelíthetetlen búvóhelyen levőket, elhatározták, hogy kiéheztetik a székelyeket. Ez így ment hosszú ideig, amíg egyszer csak a tatároknak és a székelyeknek is elfogyott az ennivalójuk. Ekkor egy okos székely asszony összekaparta a maradék lisztet, hamuval összekeverte, és hatalmas kalácsokat sütött, amelyeket dorongra vagy magas póznákra húztak és felmutatták a tatároknak: „Nézzétek mi itt milyen jól élünk, míg ti pedig éheztek.” A tatárok akik, már alig bírták az éhezést, bosszúsan elvonultak.”